ZEYTINYAGI

Zeytinyagi, lezzet açisindan oldugu kadar saglik açisindan da mucizedir. Zeytinyagi, kati ve sivi bütün yaglar arasinda en kolay hazmedilenidir. Yemeklerden önce içilirse, mideyi ülsere karsi korur. Limon ya da kahveyle birlikte bir-iki kasik içilirse, kabizligi giderir ve bagirsaklara hiç bir zarar vermez.

Idrar yollari ve safra kesesi rahatsizliklarinin giderilmesinde etkilidir. Zeytinyagi, anne sütüne yakin miktarda linoleik asit içerir. Yagsiz inek sütüne zeytinyagi katildiginda, anne sütünü birakmis bebekler için anne sütü gibi dogal bir besin kaynagi özelligi kazanir. Çocuklarin gastrit hastaliklari için mükemmel bir ilaçtir. Beynin gelisimini ve kemiklerin güçlenmesini hizlandirir.

Zeytinyagi, bir vitamin deposudur. A, D, E ve K vitaminlerini içerir. Bu vitaminler sayesinde hücreleri yeniler, doku ve organlarin yaslanmasini geciktirir. Beynin daha uzun süre saglikli ve zinde çalismasini saglar. Her yastaki insanin vitamin ihtiyacini giderir.

Zeytinyagi, hayvansal yaglarin tam aksine, zararli kolesterol miktarini düsürür, dolayisiyla kalp krizi riskini azaltir. Bu gerçek, Amerika ve Avrupa'da yapilan arastirmalarla kanitlanmistir. Ayrica istatistikler Akdenizlilerin kalp hastaliklarina baska bölgelerde yasayanlardan daha az yakalandigini gösteriyor. Çünkü Akdenizliler zaten binlerce yildir mutfaklarinda zeytinyagi kullaniyorlar.

Zeytinyagi cildi besler, korur ve yumusatir. Cildin ve yüzün genç görünmesini saglar. Agizda çalkalandiginda dislerin beyaz kalmasini saglar ve disetlerini güçlendirir. Binlerce yildir vücudun ovulmasinda, masajlarda, banyolarda, yüz maskelerinde ve sampuanlarda kullanilmaktadir. Bekletilmis zeytinyagi vücudun ovulmasi, derinin soluk almasi ve vücut uyusuklugunun giderilmesi için tavsiye edilmektedir.

OCAKLAR beldesinde üretilen kaliteli zeytinlerinden sizdirilan zeytinyaglari tat,koku,renk,minimum asit seviyesi bakimindan belli bir ayricalik tasir.

Yillardir her türlü yemeklerde rahatlikla kullanilan OCAKLAR zeytinyagini denemeden farkini anlamak imkansizdir.


Bu yazi ile ilgili gorusleriniz icin...

 

  İCopyright 2000-2007