Pikseller:

2004 Subat
2003 Agustos
2003 Haziran
2002 Aralik
2002 Agustos
2002 Temmuz
2002 Mayis

 

Editorun Pikseli

Kalimerhaba

Yaz çoktan bitti nerdeyse kış ortası ve yine sizlerle beraberiz, bu sefer farklı bir konudan, farklı bir yerden konuşalım daha sonra kendi konularımıza döneriz.

Gonia’dan konuşacağız; yok bizim Gonia Restorandan değil . Denizin öteyakasından "Nea Gonia" yani "Yeni Gonia" dan yeri haritadada görüldüğü gibi Selanik’te Nea Kallikratia ilçesine çok yakın; 1922 de mübadele ile yer değiştirilmiş ve Ocaklar’ın eski ismini yeni yurtlarına vermişler.

1960 sonrası Ocakları ziyaret etmeye başlamışlar.On, onbeş yıl aralıklarla ziyaretler sürmüş benim hatırladığım ilk ziyaret 1981 yılında olan bir bayram sonrasıydı sıcak bir Ağustosta gelmişlerdi.

Büyük bir coşkuyla karşılamıştık onları ne günlerdi fakat hiçbir Ocaklarlı iki sene öncesine kadar gidememişti, Ata yurduna… neyse biz konumuza dönelim otobüsten inenler hemen baba evini, dede evini aramaya başladılar tabiki Ocaklar çok değişmişti göz yaşları içinde vedalaşmadan önce ustteki resmi çektiler daha sonra posta ile yolladılar.

Aradan yıllar geçti bir eylül sonu bir otobüs daha geldi Atam’ızın Şehri Selanikten; Beş yaşında ayrılmıştı bayan Eleni Ocaklar/Gonia’dan… tekrar geldi Komşularının çocukları ve torunlarıyla … daha bir heyacanlı daha bir sıcak bir hoş geldiniz dedik. Çok duygulandılar “Kalimera” dediler bizde “merhaba” dedik. Bu ziyareti Sevgili Başkanımızla Tarihe resmettik:

Önümüzdeki yıllarda Ocaklar’dan bir gurup Selanik Vodina ve Karacaovayı ziyaret etmeyi düşünüyorlar,Kısmet… belki ora’larıda gezmemiz mümkün olur.Siz aşağıdaki resme bakın Ocaklarımızın sahili ile kıyaslanabilirmi? Nea Gonianın sahilini işte böyle bir yer. Misafirlerimizin derdini anlamak mümkün.

Bırakalım onlar buzuki’leri ile rembetikolarını söylerken,biz Ocaklara; sazımıza sözümüze dönelim.

Ocaklarda neler oldu ? Zeytin toplama bitti umulanın çok altında bir rekolte gerçekleşti.Alt yapı çalışmalarının fizibilite raporları çok olumlu çıktı iki ay’a kadar kazma vuruluyor.Ocaklarımız sağlıklı bir alt yapıya kavuşuyor.Adalet bakanlığı tesislerinin özelleştirilmesi belediyemizin elini güçlendirdi.tertemiz ,pırıl pırıl bir Ocaklar Ah birde insanlarımızı bu işe alıştırabilsek gizli, gizli yere çekirdek atmalar …sanki kirletme bağımlısıyız, kirletmeden rahat edemiyoruz.

Güzel gelişmelerden başka bir örnek; Spor… stadımız bitti…Gördüğünüz gibi

profosyonel bir stadımız var ve bu stada uygun birde futbol takımı var. Geçen dönem gurubunda şampiyon oldu .Bu başarılı sonuçta en büyük pay takımın çalıştırıcısı Sevgili Aydın Bilgiç hoca… takımı ve taraftarlarını bizde kutluyoruz ve daha çok başarılar bekliyoruz.

Sporun gençlik üzerindeki olumlu etkiyi görmek istiyorsanız Ocaklara şöyle bir bakın, birde devamlılık olsadaha iyi olacak birinci olmak kolayda birinci kalmak çok zor bizim önerimiz devamlı çalışmak…çalışmak…

Ocakların tekrar köy olması gündeme geldiğinde her kafadan çıkan sesler uğultuya dönüştü, gerçekle yanlış birbirine karıştı. Bundan sonra yapılacak işler daha net bir şekilde ortaya çıktı. Her ne kadar “bir daha nüfus sayımı yok” deseler de burası Türkiye; olur mu…olur. Geçen seferki sayım zaten şaibeliydi. Bu durumda sanki yeni bir sayım var gibi.

Aradan yıllar geçti 1975 temmuz’unda Ocaklardaki ilk tatilden taa bu günlere geldik,O kadar çok şeyler değiştiki, bakın biz bile değişmişiz.

Yeni piksellerde görüşmek ve yazışmak dileği ile bu kışta kendinize iyi bakın…

 

  İCopyright 2000-2007