Pikseller:

2004 Subat
2003 Agustos
2003 Haziran
2002 Aralik
2002 Agustos
2002 Temmuz
2002 Mayis

 

Editorun Pikseli

Kalimerhaba

Yaz oktan bitti nerdeyse kış ortası ve yine sizlerle beraberiz, bu sefer farklı bir konudan, farklı bir yerden konuşalım daha sonra kendi konularımıza dneriz.

Goniadan konuşacağız; yok bizim Gonia Restorandan değil . Denizin teyakasından "Nea Gonia" yani "Yeni Gonia" dan yeri haritadada grldğ gibi Selanikte Nea Kallikratia ilesine ok yakın; 1922 de mbadele ile yer değiştirilmiş ve Ocakların eski ismini yeni yurtlarına vermişler.

1960 sonrası Ocakları ziyaret etmeye başlamışlar.On, onbeş yıl aralıklarla ziyaretler srmş benim hatırladığım ilk ziyaret 1981 yılında olan bir bayram sonrasıydı sıcak bir Ağustosta gelmişlerdi.

Byk bir coşkuyla karşılamıştık onları ne gnlerdi fakat hibir Ocaklarlı iki sene ncesine kadar gidememişti, Ata yurduna neyse biz konumuza dnelim otobsten inenler hemen baba evini, dede evini aramaya başladılar tabiki Ocaklar ok değişmişti gz yaşları iinde vedalaşmadan nce ustteki resmi ektiler daha sonra posta ile yolladılar.

Aradan yıllar geti bir eyll sonu bir otobs daha geldi Atamızın Şehri Selanikten; Beş yaşında ayrılmıştı bayan Eleni Ocaklar/Goniadan tekrar geldi Komşularının ocukları ve torunlarıyla daha bir heyacanlı daha bir sıcak bir hoş geldiniz dedik. ok duygulandılar Kalimera dediler bizde merhaba dedik. Bu ziyareti Sevgili Başkanımızla Tarihe resmettik:

nmzdeki yıllarda Ocaklardan bir gurup Selanik Vodina ve Karacaovayı ziyaret etmeyi dşnyorlar,Kısmet belki oralarıda gezmemiz mmkn olur.Siz aşağıdaki resme bakın Ocaklarımızın sahili ile kıyaslanabilirmi? Nea Gonianın sahilini işte byle bir yer. Misafirlerimizin derdini anlamak mmkn.

Bırakalım onlar buzukileri ile rembetikolarını sylerken,biz Ocaklara; sazımıza szmze dnelim.

Ocaklarda neler oldu ? Zeytin toplama bitti umulanın ok altında bir rekolte gerekleşti.Alt yapı alışmalarının fizibilite raporları ok olumlu ıktı iki aya kadar kazma vuruluyor.Ocaklarımız sağlıklı bir alt yapıya kavuşuyor.Adalet bakanlığı tesislerinin zelleştirilmesi belediyemizin elini glendirdi.tertemiz ,pırıl pırıl bir Ocaklar Ah birde insanlarımızı bu işe alıştırabilsek gizli, gizli yere ekirdek atmalar sanki kirletme bağımlısıyız, kirletmeden rahat edemiyoruz.

Gzel gelişmelerden başka bir rnek; Spor stadımız bittiGrdğnz gibi

profosyonel bir stadımız var ve bu stada uygun birde futbol takımı var. Geen dnem gurubunda şampiyon oldu .Bu başarılı sonuta en byk pay takımın alıştırıcısı Sevgili Aydın Bilgi hoca takımı ve taraftarlarını bizde kutluyoruz ve daha ok başarılar bekliyoruz.

Sporun genlik zerindeki olumlu etkiyi grmek istiyorsanız Ocaklara şyle bir bakın, birde devamlılık olsadaha iyi olacak birinci olmak kolayda birinci kalmak ok zor bizim nerimiz devamlı alışmakalışmak

Ocakların tekrar ky olması gndeme geldiğinde her kafadan ıkan sesler uğultuya dnşt, gerekle yanlış birbirine karıştı. Bundan sonra yapılacak işler daha net bir şekilde ortaya ıktı. Her ne kadar bir daha nfus sayımı yok deseler de burası Trkiye; olur muolur. Geen seferki sayım zaten şaibeliydi. Bu durumda sanki yeni bir sayım var gibi.

Aradan yıllar geti 1975 temmuzunda Ocaklardaki ilk tatilden taa bu gnlere geldik,O kadar ok şeyler değiştiki, bakın biz bile değişmişiz.

Yeni piksellerde grşmek ve yazışmak dileği ile bu kışta kendinize iyi bakın

 

  Copyright 2000-2007