Ocaklar.com Forum Ana Sayfası

AramaArama      Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   Kayıt OlKayıt Ol 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

bilgi bankasi

Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Oneriler Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Ali
Ocaklar.com Vatandasi Ali
Ocaklar.com Vatandasi Ali

MesajTarih: Cmt May 04, 2002 12:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
bilgi bankasi

merhaba aytekin,sedef,

siteye ocaklar la ilgili bir bilgi bankasi eklense yabanci turistler ve ögrenciler icin köy hakkinda genel kültür bakimindan egitici
olabilir. icini zamanla doldururuz. Baslangicta alfabetik siralamayla köyle ilgili su bilgiler konulabilir:

taniyalim kisminda bazi bilgileri buldum. Bulunan biligiler resimlerle zenginlestirilse daha entersan olur. Özellikle sedefin arastirmasi cok enteresan ve detayli.

1: Granit - köyün en önemli maddesi:
- graniti olusturan elemanlar/maddeler
- granitin resmi, köydeki köye ismini veren ocaklarin resimleri
- granit ne icin kullaniliyor/nasil elde ediliyor

2: Zeytin:
- zeytin/zeytin agacinin resmi
- zeytin mevsimi
- zeytin mamülleri cesitleri:
- zeytin yagi
- cizme/kirma zeytin
- salamura zeytin
- tuzlu zeytin ...

3: köyde yaslilar tarafindan konusulan diller:
- pomakca
- bosnakca
- dillerin kökü (makedonya/selanik) hakkinda bilgiler

4: denizdeki balik cesitleri:
- balik resimleri
- örnegin palamut, kefal, zargana...

5: ocaklar ormanlarinda yasayan yaban hayvan türleri:
-yilan cesitleri
-kurt
-cakal
-yaban domuzu ...

6: rüzgarlar:
-poyraz
-lodos
-rüzgar siddetleri

Siteye bir essay kösesi de ekleyebiliriz. Burda siteye kayitli kisiler
köy hakkinda kompozisyonlarini ekleyebilirler.

Sitenin tarih kösesinde Ocaklarin zaman ölcekli kronolojik bir tarihcesi sunulamazmi (grafikli)?
Mesela ölcegin solunda Ocaklarin tarihi ve saginda
parallel olarak dünya tarihi sunulabilir. Bu da enteresan olabilir

Bu bilgileri sunmak icin epey arastirmacilik gerekiyor ama bilgiler
sunulursa site daha cazip hale gelebilir diye düsünüyorum.

Ali
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
sedef
ADMİN
<b>ADMİN

MesajTarih: Cmt May 04, 2002 9:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Sevgili AliDüsüncelerinde son derece haklısın
ancak biz bu siteyi kurmak için kolları sıvamaya başladığımızda onümüze en büyük engel Ocaklar çıktı
tarihi hakkında bilgi alabileceğim insanların bilgilerinde çelişkiler olabiliyordu.teyit etmek için farklı insanlara (Erdeten Rıdvan Yeral amca)
gitmek gerekiyor.henüz 3 yıldır söylememe rağmen Zeytin konusunda bir bilgi toplayamadım sonracığma sayfaya ocaklardan kaç kişi giriyor bilsen şaşarsın evet bu sene atılım yaptık ama yetelimi değil çok daha güzel suprizler geliyor.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
aytekin
Ocaklar.com Vatandaşı Aytek
Ocaklar.com Vatandaşı Aytek

MesajTarih: Cmt May 04, 2002 10:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Bence bunlar da cok guzel fikirler. Ali zaten guzel fikir makinasi gibi calisiyor..

Bunlari ilginclestirmek lazim. Bence bu tip birsey en guzel konuyla ilgili bireylerin yazmasi ile olur. Mesela tas ocaklarini en iyi orda calismis olan birisi yazabiliri.. yabani hayvan turlerini en iyi herhalde orda avcilik veya ormancilik yapmis olan birisi bilir.. pomakligin ne oldugunu en iyi bolge anlaminda) makedonya'dan gelmis birisi yazabilir.. pomakca kelimeler ekleyebilir.. balikciligi da en iyi orda balikcilik yapan birisi yazabilir.. en azindan bize anlatabilir bizden onlarin anlattiklarini yazarak.. Herhalde en ilginci eger boyle olursa olur..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
sedef
ADMİN
<b>ADMİN

MesajTarih: Cmt May 04, 2002 10:14 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Patagonyalının biri demişki"OLSAYLA BULSA BİR ARAYA GELSE" demiş bizde diyoruzkiii ocaklarkom ekipleri neler yapmazki....yapmazmıı
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Nevzat
Ocaklar.com Vatandasi Nevzat
Ocaklar.com Vatandasi Nevzat

MesajTarih: Çrş Mar 28, 2007 1:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Çok güzel bir düşünce.Ne rastlantı ben de buna benzer bir şey düşünüyordum.İyi ki bu başlığı gördüm.Tekrar etmiş olurdum.Ben "OCAKLAR SÖZLÜĞÜ" diye düşünmüştüm.
Örnek:Çini Mini:Asıl adı Süleyman olan(Süleyman Yoğurtçu) Çini Mini,konuşamıyor,fakat tüm konuşmaları anlıyordu.Yazın bile kat kat giyiniyordu.Köyün fahri koruyucusuydu.Zeytinlik ağalarını pek severdi.Herkes de onu severdi.Bir zamanlar köyde popüler bir kişiydi.
v.b. gibi.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Oneriler Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız