Ocaklar.com Forum Ana Sayfası

AramaArama      Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   Kayıt OlKayıt Ol 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

Yosun sorunu

Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Belediye Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
adrenaline
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Cmt Eyl 23, 2006 1:55 pm    Mesaj konusu: Yosun sorunu Alıntıyla Cevap Ver
ya arkadaşlar herşey iyi güzelde ocaklar kıyıları çok yosunlu. Bu konuyla ilgili bi çalışma veya ilgili makamlar doğrultusunda temizleme yapılsa hiç fena olmaz derim ben..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
asi_lord
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Prş Eyl 28, 2006 9:34 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Selam adrenaline;
Ben 8 senedir aşağı yukarı tüm tatillerimi ocaklarda geçiriyorum.Ocaklardaki yosun sorunun hava şartları ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Çünkü ocaklarda yosundan denize giremediğim günler olduğu gibi,pırıl pırıl olupta denizden çıkmadığım günlerde olduçBu kadar değişken olunca ne yapılabilir ki.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder MSN Messenger
Nevzat
Ocaklar.com Vatandasi Nevzat

MesajTarih: Cum Eyl 29, 2006 1:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Yosun denizin akıntısı ve dalgalı olmasıyla ilgili bir durum kanımca.Örneğin sürekli dalgalı olan Turan Köyü sahili,paflima sahili yosunsuz pırıl pırıl.Yosunların insanlara bir zararı yok bence.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
sedef
ADMİN
<b>ADMİN

MesajTarih: Cum Eyl 29, 2006 6:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
deniz çimi ne güzel halı gibi...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
betul3
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Cmt Eyl 30, 2006 12:15 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
orası burası iyi güzelde gerçekten şu yosunlar halıyıda geçti bencede temizlense iyi olur mesela ben ve benim gibi yosunda yüzemeyenler buna çok seviniceklerdir ocakları boşlamayın nolursunuzzz:)
Başa dön
yüda
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Cmt Eyl 30, 2006 3:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Yosunların temizlenmesini isteyen arkadaşlar,o yosunların yüzlerce deniz canlısına yuva olduğunu bilmiyormusunuz.bende yosunsuz bir ocaklar isterdim ama maalesef bir çok canlıyı da yok etmek olur o zaman.kıyıya vurmuş yosunların içlerine bakarsanız ne kadar çok canlı olduğunu görürsünüz özellikle zargana yavrularını ellerimle toplayıp denize bıraktığım zamanları hatırlattı...
Başa dön
fencim
Bizden Biri
Bizden Biri

MesajTarih: Pzr Ekm 01, 2006 7:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Tatlı suyun aktığı kıyı şeritlerinde hiçte nadir olmayan bir durum. Bu yosun türü Marmara Denizi kıyı şeritlerinde zaman zamanda rastlanmaktadır. Ayrıca trol avcılığıda bu yosun türünün hızla üremesine neden olmaktadır.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
sedef
ADMİN
<b>ADMİN

MesajTarih: Pzr Ekm 01, 2006 10:08 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Birazcık genel bilgi verelim,bizim konumuz su yosunları bunlar yeşil,mavi,kırmızı ve esmer su yosunları olarak adlandırılıyorlar .içlerindeki klorofil oranlarına göre sınıflanmışlar.Bunları Avrupa da ve Uzakdoğu da besin olarak kullanılıyor.Hatta Japonya da gıda kültürünün bir parçası.Bizde tarım amaçlı kullanılması düşünülmüş fakat gübreciler pek sıcak bakmamış Ocaklar zeytinlikleri için gerekli olan potas,iyot, kalsiyum,soda ve vitaminler bol miktarda var.Denizlerden toplanan su yosunlarının suları iyice sıkılır tatlı suyla yıkanır biraz kurutulur yallah tarlaya bu iş bu kadar basit görünürken neden yapılmaz?
Bunların genel adı da ALG ,bizde böyle seslenelim.Bu alg ler deniz temizliği için son derece faydalılar
Bizim kirletmeye çalıştığımız deniz suyunu algler temizliyor.Nasıl mı oluyor?Şöyle oluyor bizim denize girerken ,yüzerken.güneşlenirken,yani yanında dursak dahi içine attığımız mısır koçanları bile olsa bir şekilde deniz kirleniyor duş alıp denize giremiyeceğimize göre deniz bir şekilde kirleniyor bu kaçınılmaz
Tabii ki biz istemiyoruz da(!) kendi kirleniyor .Kirlenme deniz suyundaki zararlı bakterilerin çoğalması demek oluyor Besin zincirinde algleri ilgilendiren bu bakteriler çoğalınca alglerde işte uygun ortam diyip hadi beyler(bunlar tek eşeyli)sahile bize iş düştü diyip ayaklarımıza dolanıyorlar.işte meselenin bir bölümü
Sonracığıma EKOLOJİK tamam doğru yazdım işte o şeyin bozulmadan devam etmesi için gerekli ,
Balık yumurtalarına ev sahipliğinden tutunda yavru balıkların yuvasına kadar her türlü emlak işine bakıyorlar denizdeki foto sentezi kimler yapacak bu algler olmasa canım bu kadar faydalı arkadaşların da bazı kusurları var örneğin, içlerinde tek hücreli kiracıları var,bünyesinde kalsiyum tortuları var dış yüzeyinde soda(kayganlık için) var, az daha unutacaktım saklanan yengeçler ,istiridyeler ,deniz yıldızları ,deniz atları,deniz iğneleri ve buradan adını sayamıyacağım bir çok dost ve komşu var. unutmayalım deniz onların dünyası biz keyiften ordayız.durum böyle böyle , çare ?Çare çok önce deniz dibi tırmıklanır,bu etkili bir çözüm bunu kimse yapmasa bile ocaklar dostları yapamaz mı? Baktık kimse ilgilenmiyor
Zaralı otlarla mücadele ilacı atarız bak bu olmaz balıklar ölür bizde o zaman sandaletle denize gireriz.
Ben sahilde çok gördüm sandaletle (kopçalı olacak) denize giren. Hepsi bir yana, bu sene yazın bir araya gelip sorunlar ve çözüm yolları üzerine bir çok geyik üretiriz.bunlardan akla mantığa uygun olanları değerlendirsek bu işler çözülür gibi geliyor.kalın sağlıcakla...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger
burakonan
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Pzr Ekm 01, 2006 10:42 pm    Mesaj konusu: SON DAKKİKA Alıntıyla Cevap Ver
bugun yosunları temizleyen bi allet gelmiş ocaklara ve bütün sahil boyunu temizliyomuş arkadaşlar...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
alev
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Pzr Ekm 01, 2006 11:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
eh şükür diyelim o zaman
Başa dön
hayal
Ocaklar com vatandaşı hayal
Ocaklar com vatandaşı hayal

MesajTarih: Pts Ekm 02, 2006 5:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Bence herşeyi belediyeden beklememeliyiz.Kamplar,kır gazinoları,oteller,hepsi yardım etmeliler.Kendi önlerindeki yosunları onlar temizleseler bu kadar büyük sorun olmazdı.onlar o denizden para kazanıyorlar,kumsalda şezlonklardan kira alıyorlar.Ama kiralayan kişiler yosunsuz bir yer arıyorlar.Bence bu sorunu tüm Ocaklar halkı olarak bizimde birşeyler yapmamız gerekiyor.
Başa dön
adrenaline
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Çrş Ekm 04, 2006 4:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Süper yaa. artık yosunsuz bi ocaklar var desenize...
Başa dön
Çiğdem bilgiç
Ocaklar com vatandaşı Çiğdem Bilgiç

MesajTarih: Çrş Ekm 04, 2006 8:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Ocaklarda yosun kalmadı arkadaşlar. Burak'ında dediği gibi bir makinayla belediye personeli temizledi denizi. Umarım iyi bir sonuç alınır.
Başa dön
Nevzat

MesajTarih: Prş Ekm 05, 2006 1:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Yosunlara da kıydılar demek.Yazık olmuş.Deniz yosunlarla daha güzel.Ama baharda nasıl olsa tekrar canlanırlar.Onları temizlemek o kadar kolay olmasa gerek diye düşünüyorum.
Başa dön
Çiğdem bilgiç

MesajTarih: Prş Ekm 05, 2006 1:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Oldukça zor bir iş sanırım temizlemek.Haklı olabilirsiniz doğanın düzeni bozuluyor belki ama gördünüz çok büyük bir sorun gibi algılanıyor misafirlerimiz tarafından yosun. Beni tek rahatsız eden lodos havada hepsinin karaya vurması ve özellikle numer one nin önünde çok kötü bir görüntü ve kötü bir koku oluşturması.Birde belediye işçilerinin sürekli onlarla uğraşmaları.O yüzden temizlenmelerinde fayda var bence.
Başa dön
Nevzat

MesajTarih: Cum Ekm 06, 2006 8:54 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Evet.Lodos sonrası kötü olduğu bir gerçek.Ama o da senede bir defa oluyor.Sonuç olarak Belediyemiz müşteri memnuniyeti doğrultusunda iyi iş yapmış.teşekkür etmek gerekir.Ne var ki, bu yosunlar denizin ayrık otları gibi.Ben bunun kökten çözüleceğini sanmıyorum.Ocaklar koyu konumu gereği yosun üretmeye devam edecektir büyük olasılıkla.Yapılacak şey yosunların kimseye bir zararı olmadığını herkese anlatmak galiba.Balıkları da düşünmemiz gerekir.Korunağı ve hatta besin kaynakları yosunlar.Tanrı deniz analarından korusun bizi.
Başa dön
Çiğdem bilgiç

MesajTarih: Cum Ekm 06, 2006 12:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Bendede inanılmaz bir yosun korkusu var ama eşim ısrarla denize girip çıkarken hep yosunlu bölgeyi tercih eder. Ve bu bölgenin daha temiz ve tehlikesiz olduğunu söyler. Fakat çocuklarımda bende çok ürküyoruz. Oyüzden temizlenmesine seviniyorum ama doğanın dengesi ne olur onu bilemiyorum.Birde gelen kişilerden aldığım izlenim yosunlu yerlerin pis olduğu düşüncesi. Sanırım o yüzdende istenmiyor yosun.
Başa dön
alev
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Cum Ekm 06, 2006 1:19 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
ben yosunların üzerine basmayı çok keyifli bulurum, gerçi bazen acaba görmediğim cisimler ayağımı keser mi diye tedirgin olurum ama o keyif için değer ama yosunsuz bölgenin de keyifi bir başka... benim için aslında öyle de bir böyle de her yol bağdata gidiyor nasıl olsa
Başa dön
adrenaline
Ocaklar.com Vatandasi
Ocaklar.com Vatandasi

MesajTarih: Cum Ekm 06, 2006 6:16 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
doğanın bir parçası olması olumlu yanı. Ancak insan psikolojisi üzerinde tedirginliklere neden olması gibi durum var. Alev ablamında dediği gibi yosunların arasında gözle görülmeyen cisimler ve dahası yengeçler olabilir. Bu arada ocaklar belediyesine çok teşekkür ederim.. Umarız 2007 bahar zamanıda bu alet temizlik yapar..
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Belediye Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız