Ocaklar.com Forum Ana Sayfası

AramaArama      Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   Kayıt OlKayıt Ol 
 ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   LoginLogin 

SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN DURAK İLE SÖYLEŞİ

Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Haberler Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Nevzat
Ocaklar.com Vatandasi Nevzat
Ocaklar.com Vatandasi Nevzat

MesajTarih: Pts Ağu 18, 2008 10:37 am    Mesaj konusu: SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZ HÜSEYİN DURAK İLE SÖYLEŞİ Alıntıyla Cevap Ver
12 Ağustos 2008 salı günü saat 14.00 gibi evden çıkıp denize gitmeyi düşünüyordum. Belediye binası yönünden "Nevzat Hocam bir dakika bakar mısın" diye Belediye reisimiz Sayın Hüseyin Durak'ın çağrısı üzerine durdum. Hocam daha önce 'öyküler, şiirler, masallar" konusunda konuşabilir miyiz deyince, neden olmasın, memnuniyetle diye karşılık verdim. En yakın çay bahçesi olan 'Ocaklar Çay Bahçesinde' denize yakın püfür püfür esen poyraza açık bir masaya oturduk. Çayımızı yudumlarken söyleşimize de başladık.

-Hocam daha önce Metin Bey'le konuşup, Ocaklar odaklı yazmış olduğunuz 'masal, şiir, öykülerinizi' merak ettim. Bunlardan söz eder misin dedi. Kısaca yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığım masal derlemelerimden, şiirlerimden, öykülerimden söz ettim. Bunların kayda geçmemesi durumunda yok olup gideceğini anlattım.
-Reisimiz bu konuda çok duyarlı olduğunu Ocaklar Beldesinde geçmiş kültürümüzle, yaşayan kültürümüz arasında bir bağ olması gerektiğini, bunun için hepimizin birşeyler yapmamız için çaba göstermemizi söyledi. Ocaklarla ilgili bu çalışmaları kültür değerlerimizi koruma adı altında sahipleneceğini özellikle vurguladı.
-Sayın Başkanım Ocaklarda ekonomik durum nasıl diye sordum.
-Kısaca anlatmaya başladı.-Beldemizde geçim kaynakları önceleri kıttı. Tarım kısmen de zeytincilik. Hayvancılık da yapılıyordu. Keçi ve koyun sürüleri besleniyordu. Balıkçılık bir iki ailenin dışında pek yapılmadı. 1950'li yıllarda taşçılık ön plana geçti. 1960'lı yıllarda zeytincilik ve kısmen pansiyon turizmi ön plana çıkmaya başladı.1980'li yıllardan sonra ise turizm gözle görülür bir şekilde canlanmaya başladı. 1999 yılında Belde olmamızla birlikte ise altyapı ve çevre düzenlemeleriyle adeta patlama oldu.Beldemiz Erdek'le yarışır bir hale geldi. Şu anda Turizm gelirimiz 6 trilyon ytl, zeytin gelirimiz ise 2 trilyon düzeyinde. Görüldüğü gibi turizm artık temel geçim kaynağımız durumuna gelmiştir. Atık su ile zeytinliklerin sulanması projesi ile %40 daha fazla üretimi planlıyoruz. Bu da zeytin gelirimizin %100 artması anlamına geliyor. Göletimiz bitti sayılır.
-Bu arada öğretmen arkadaş Şerafettin Pektaş da söyleşimize ortak oldu. Çaylar tazelendi.
-Reisimiz devamla; yani Ocaklar artık köy değil kent olmaya başladı. Burasını sadece ekonomi değil kültür merkezi de yapmalıyız dedi. Granit tepenin (klapsa) dağ turizmine açılacağı müjdesini de verdi.
- Ben mezarlık konusunu açtım. Aşağı bölümde yol kenarında toprak kayması sonucu bazı mezar tahtalarının ortaya çıktığını, ne gibi önlem düşünüldüğünü sormam üzerine;
- Bu konuda kendilerinin de rahatsız olduğunu,oraya bir duvar örmeyi düşündüklerin, fakat bunun için yolun genişletilmesi gerektiğini, dolaysiyle bu durumda daha çok mezara zarar verebileceklerini söyledi. Şimdilik zarar vermeden bir proje geliştireceklerini söyledi. Mezarlığın zaten artık yer olarak tükendiğini, Orman bakanlığından 25 dönüm kadar aşağıdüzler mevkiğinde yer talep ettiklerini ve kabul edildiğini söyledi.
-Beldenin ambleminin çevreyi tam olarak sembolize etmediğini ve çok karışık bir alıntı olduğunu söyleyince,
-Bu görüşüme katıldığını, en kısa zamanda beldemize yakışır, turizm,deniz,güneş ve yeşillik özelliğini vurgulayan bir simgenin bulunup (gerekirse yarışma yoluyla) yapılacağını söyledi.
-2009 yılında Beldemizin 10. kuruluş yılında neler yapılabileciğini konuştuk. Bu programın mali yönünün sivil toplum kuruluşları,oteller ,moteller,apartlarca sağlanması durumunda daha organize olabileceği konusunda düşüncelerimizi bildirdik. Özellikle sanatçıların ağırlanması konusunda bazı sıkıntıların olması can sıktığını söyledi başkanımız. Yapılacak organizasyonun progamının şimdiden tasarlanması konusunda da hem fikir olduk.

Söyleşimiz günlük olaylar konusunda karşılıklı değerlendirmemizle devam etti.
Kendisine çok teşekkür ederek başarılar diledim.

Nevzat Varhan- Uzman Resim Öğretmeni/Ankara-18.08.2008

En son Nevzat tarafından Pts Ağu 18, 2008 11:05 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder
önder
ocaklar com vatandasi sewimli
ocaklar com vatandasi sewimli

MesajTarih: Pts Ağu 18, 2008 10:48 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
güzel bir söyleşi olmuş.bize aktardığınız için teşekkürler.yapılacak yenilikler hakkında bilgi sahibi olmuş olduk.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger
müfettiş
Misafir

MesajTarih: Sal Ağu 19, 2008 5:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
3 hafta önce ocaklarda bir hafta kaldım.Değişimin etkileri kaçınılmaz,ancak değiştirirken bilinçli olarak yapılmış büyük hatalar gördüm.Ne işe yarayacağını anlayamadığım bir mendirek var.varlığı ile bir çirkinlik abidesi olmasının yanında Ocaklar için bir felaketin de başlangıcı sirküle olanayan deniz suyu yoğun kirlilik altında;çay bahçelerinin önünde malum eski haliç kokusunu hatırlatan b ir duygu yaşıyorsunuz.bir an önce karayla birleşen yerde bir kanal açılmalı ve deniz rahat bırakılmalıbaşka bir konu sahil uzatılması çok güzel ancak 2-3 mekan niye kaldırılmadı mutlaka hukuki bir cevabı vardır.kamu yararı ve hukuk işte genel açmazlardan biri,son olarak kamunun kumuna şerh koymak; bilinçli olarak kendilerine mafya bozuntusu görüntüsü veren ocaklara dışarıdan geldiği belli olanbazı insanların varlığından ocaklar halkıda muzdarip.Tabiiki çok güzel işler yaplılmış değerli meslekdaşım bunları anlatmış .
benim düşüncelerimde bunlar. Sevgiye kalın.
Başa dön
fatih
Ocaklar.com Fatihi
Ocaklar.com Fatihi

MesajTarih: Sal Ağu 19, 2008 6:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
Eminim Belediye Başkanımız bunları dikkate alacaktır.
Büyümenin getirdiği rant ve bunun sonucu burya gelen mafya bozuntusu tiplerede Belediyenin prim vermeyeceğine eminim.....
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder
tann
Ocaklar.com Vatandasi Tann

MesajTarih: Cmt Ekm 04, 2008 6:42 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Ver
arkadaşlar yolun ortasında kalan işletmeler belediyenin yeri olup işletme süresi daha bitmediği için 2 sene sonra onlarda geriye kaydıralacaktır.ocaklarda mafya diye birşey yok olamazda.buranın insanı öyle şeylere pabuç bırakmaz
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder AIM Adresi Yahoo Messenger MSN Messenger
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Ocaklar.com Forum Ana Sayfası -> Haberler Tüm saatler GMT +2 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız